Průvodce světem hydraulického těsnění I.
Hydraulika a hydraulické těsnění. Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, se stroji a zařízeními využívající principy hydrauliky
se setkáváme každý den. Stavební a těžební stroje, hydraulické lisy, manipulační, zemědělská či lesnická technika.
To je jen několik málo příkladů z mnoha odvětví, kde našla hydraulická zařízení uplatnění.
Základní poznatky hydrodynamiky lidstvo zná a používá již od dob starověku, kdy například už v dobách antického Řecka byly tyto principy využívány pro stavbu akvaduktů a rozvodů vody. Zákon hydrauliky poté v 17. století definoval matematik a fyzik Blaise Pascal.
Od té doby se stal Pascalův zákon základním fyzikálním principem pro konstrukci hydraulických zařízení.
Základním stavebním prvkem hydraulických systémů je hydraulický válec.
V něm, jakožto i v dalších hydraulických zařízeních, je jako nepostradatelná součást použito hydraulické těsnění.
V sérii článků bychom Vás rádi seznámili se specifiky a požadavky na tyto důležité součásti, na jejichž správném výběru, kvalitním a přesném provedení závisí funkčnost a životnost celého hydraulického systému.
Hydraulický válec a těsnění – základní princip
Vnitřní prostor hydraulického válce je pístem rozdělen na dvě oddělené komory. Zvyšováním tlaku kapaliny uvnitř jedné z komor dochází k pohybu a vysunutí pístu. Dle typu pohybu základně rozlišujeme válce na jednočinné (píst je tlakem tlačen/tažen pouze v jednom směru, zpět se vrací za pomoci pružiny) a dvojčinné (tlak lze regulovat v obou komorách a píst tak může provádět pohyb v obou směrech).
Pro zajištění správné funkce je proto nutné, aby nedocházelo k žádnému úniku kapaliny, což má za následek ztrátu tlaku a funkčnosti.
Obě komory válce tedy musí být vzájemně perfektně odděleny a to samozřejmě i během posuvného pohybu, který píst provádí.
K tomu účelu se využívá celá řada typů těsnění a těsnících prvků. Jejich účel je oddělit jednotlivé tlakové komory ve válci a tím zajistit správnou funkci při zachování pracovního tlaku. Různé aplikace a použití kladou na těsnění různé nároky. Při výběru vhodných těsnících prvků je tedy nutné brát v úvahu celou řadu parametrů a provozních podmínek.
Se základními vlivy a parametry, které výběr těsnění ovlivňují, se seznámíme v následujícím článku.